Koduveinikonkurss 2020

EVPL ja Veinivilla koduveinikonkurss 2020 võitjad

 

Eesti Väikepruulijate Liidu ja Veinivilla korraldatud 10. koduveini- ja siidrikonkursil jagati auhindu parimatele hobitegijatele. Ümmarguse aastapäeva puhul kuulutati välja ka Aastate Vein, mille valmistas täiskarsklasest koduveinimeister.

 

Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige ja koduveini konkursi eestvedaja Tiina Kuuler tõdes, et koroonaviirus pani ka pikkade traditsioonidega konkurssi oma plaane muutma. “Varem oleme finaali ja autasustamise viinud läbi Eesti Väikepruulijate Festivalil, kuid juba kevadel nägime, et peame konkursi korralduses muudatusi tegema. Pikendasime veinide ja siidrite saatmise tähtaega, edasi lükkusid eelvoorud ja finaal,” rääkis konkursi korraldaja. 

Võitjad valis 29. juulil toimunud finaalis välja ekspertidest koosnev žürii. Auhinnapidustused leidsid aset 18. augustil Tallinnas Academic Food Lab saalis, kus õnnitleti finaliste ja võitjaid ning tänati korraldajaid.

Võit läks Tallinnasse, eripreemia Tartumaale

Esimese koha vääriliseks tunnistati tallinnalanna Katrin Ratt, kes sai kõrged punktid 2016. aastal valminud õuna-kibuvitsa veini ning 2013. aastast pärineva punase sõstra veini eest. “Katrin Ratt on nimekas koduveinivalmistaja, kes tuli üldvõitjaks juba kolmandat korda,” kinnitas Kuuler. I koha võitja saab autasuks Dansukkeri toetusel Valgejõe Veinivillas ametliku veini tootmise võimaluse.  

Teisele kohale tuli Haapsalust pärit Urmas Rahuvarm oma sõstra-arooniaveiniga. “Urmas on koduveini ringkondades samuti teada-tuntud ja meie konkursil on ta nii öelda hõbemedali pälvinud ka kahel varasemal aastal,” kinnitas konkursi korraldaja. 

Kolmanda koha pälvis Riina Ratt viinamarja-mustsõstraveini eest.

10. toimumisaasta puhul andis žürii sel korral välja eripreemia Aastate Vein, mille valik tehti kõikide konkursi ajaloos auhinnatud koduveinide seast. Väärikas tiitel läks 2014. aasta pihlakaveinile, mille pani pudelisse Tartumaa mees Meelis Kask. Täiskarsklasest Meelis on veinitegijate seas haruldane nähtus. “Oleme ikka žüriiga vahel naljatades kahetsenud, et mees ise ei teagi, kui hästi tal veinid välja kukuvad. Maitsed paneb ta paika elukaaslase ja sõprade abiga, kes ütlevad, kas kõlbab või mitte. Igatahes tundub, et koostöö sujub suurepäraselt,” rääkis Kuuler, kelle sõnul ütles üks hindamiskomisjoni liikmetest Meelise pihlakaveini proovides: “Jood ja pärast seda võibki surra.” Aastate Veini aunimetusega kaasnesid kauplusteketi Magaziin kinkekaardid. 

Kõige rohkem saadeti käsitööveine Harjumaalt ja Tallinnast, pealinnast pärit veinitegijad saavad tavaliselt saagi maakodust. “Traditsiooniliselt olid hästi esindatud Võru veinitegijad kaheksa veiniga, paar veini tuli Valgamaalt ja esmakordselt saime ühe konkursitöö Ida-Virumaalt,” ütles Kuuler.

Vana hea sõstar

Sel aastal osales konkursil 54 veini 25 autori veinikeldritest. “Kõige rohkem laekus sõstraveine - 13. Ootamatult vähe oli õunaveine, vaid 10,” ütles Kuuler. Ta lisas võistluse iseloomustamiseks, et sel korral torkas silma ka rabarberi kui tooraine vähene kasutamine. “See-eest saadet üsna mitu rukki- ja viinamarjaveini.” 

Kuuleri kinnituel on sõstar kui veini tooraine on alati populaarne olnud. “Tänavu saadeti hindamiseks pigem juba mitu aastat seisnud ja paremaks läinud veine, mitte verinoori. See näitab, et ka veinimeistrid on küpsenud, mitte ainult veinid,” tunnustas Kuuler. 

Siidrite osas ikaldus

Siidri- ja vahuveini kategoorias otsustas žürii sel aastal auhinnad jagamata jätta. “Miskipärast jäi

 

siidrite ja vahuveinide osakaal sel aastal väikseks, kokku saadeti vaid kolm jooki ja selle pealt polnud otstarbekas pingerida teha,” selgitas konkursi korraldaja Tiina Kuuler. 

“Kindlasti mõjutas kevadine eriolukord ka tänavust osavõttu, sest inimestel olid omad mured. Sellest hoolimata on hea meel, et meie konkurss siiski toimus ja saame ka sel aastal tutvustada Eestis valminud koduveine,” rõõmustas Kuuler. 

Kümne aastaga on käsitööveinide kvaliteet teinud läbi suure arengu. Enamik praegu tegutsevaid ametlikke käsitööveinide tootjaid on alustanud hobitegijana ja toonud oma esimesi katsetusi konkursi hindajate ette. “Finaali jõudmisest ja saadud medalitest innustust saanuna on veini ja siidri tootmist alustanud näiteks Tori Siidritalu, Allikukivi veinimõis ning Uue-Saaluse, Pootsi, Habaja ja Alatskivi veinimajad. Koduvein pole enam kahtlane jook, mida poe taga pruugitakse, Eesti käsitööveinid on jõudnud nimekate restoranide joogimenüüdesse,” kinnitas konkursi eestvedaja.


https://public.tableau.com/profile/mart.objartel#!/vizhome/Veinivilla2020Finaal/Dashboard1?publish=yes Siit näed finaali hindamistulemusi

Eelvoorud 

 

 

9.juunil toimunud eelvooru veinide hindamise tulemused on nähtavad siin:

http://www.esensorics.com/blog/veinivilla-2020

Eesti Väikepruulijate Liit ja Veinivilla kuulutasid välja Eesti suurima koduveini- ja siidrikonkursi, mis toimub tänavu juba kümnendat korda. Kokku on aastate jooksul konkursil hinnatud 1215 veini ja siidrit. 

Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige ja koduveini konkursi eestvedaja Tiina Kuuler meenutab, et kui ta 2011. aastal esimest korda Türi lillelaadal žürii laua ees seisis ja esimesi konkursiveine välja kallas, ei osanud ta arvatagi, et teeb sedasama veel ka kümne aasta pärast. “Mõnedki staažikad veinihindajad on hämmeldunud, kui olen neile meenutanud, et tänavu tuleb konkurss juba kümnendat korda. Eks ta nii ole, et hea veini seltsis möödub aeg väga kiiresti,” tõdeb Kuuler. 

Kuuler meenutab, et esimesel aastal oli võistlemas 74 veini. “Juba järgmisel aastal osalejate arv kahekordistus ja igal aastal osaleb nüüd üle saja veini ja siidri,” räägib Kuuler. “Kõiki tooraineid ei jõua üles lugedagi – peale tavapäraste õunte-sõstarde-metsamarjade võiks kurioosumitena esile tuua näiteks kõrvitsa, kabatšoki, porgandi, kadaka, kuusevõrsed, sirelid, takeetesed, sidrunväändiku, rohelise tomati,” räägib Kuuler. “Nagu elu on näidanud, siis peale hea tooraine on veel vaja ka head veinimeistrit ja seda me tänavu taas välja selgitama ka hakkame.” 

Enamik praegu tegutsevaid ametlikke käsitööveinide tootjaid on alustanud hobitegijana ja toonud oma esimesi katsetusi konkursi hindajate ette. “Finaali jõudmisest ja saadud medalitest innustust saanuna on veini ja siidri tootmist alustanud näiteks Tori Siidritalu, Allikukivi veinimõis ning Uue-Saaluse, Pootsi, Habaja ja Alatskivi veinimajad. Mullune finaal oli eriti edukas – neljateistkümnest finalistist tervelt neli said sügiseks juba aktsiisilao load – Veinimäe, Weinpalu, Aru mõis ja Pindi Veinitalu. Nii vägevat „saaki“ polegi varem olnud,” räägib Kuuler ja innustab kõiki hobitegijaid enda töid konkursile saatma. 

Eelmise aasta parimaks koduveiniks valiti Pärnumaalt pärit Airi Elbi mustsõstra-õunavein, tunnustati Haapsalust pärit Urmas Rahuvarmi kirsiveini ning parimate seas toodi välja ka Tallinna hobitegija Aave Priimetsa mustsõstra-aroonia käsitöövein. 

Konkursil osalemiseks tuleb kaks korrektselt sildistatud veini või siidrit saata hiljemalt 9. aprilliks Veinivillasse ning tasuda osalusmaks. Aprillis ja mais toimuvad eelvoorud, kus nii veiniekspertidest kui mitteprofessionaalidest koosnev žürii valib pimedegustatsiooni käigus finaali pääsevad veinid ja siidrid. Iga konkursil osaleja saab hiljem lugeda ka žürii arvustusi oma veinide ja siidrite kohta. Võitjad kuulutatakse välja juuli alguses Eesti Väikepruulijate Liidu festivalil. 
 
Konkursi auhinnad panevad välja Dansukker, Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon, Cider Mill ja kauplustekett Magaziin koos Veinivillaga. Sommeljeede Assotsiatsiooni auhinnaks on veinitundja kevadine baaskursus, mille käigus läbitakse põhilised veinimaad, õpitakse degusteerimise põhialuseid, toiduga sobitamist ning veinide kirjeldamist. Cider Mill ja Magaziin kui suurimad veinitegemise tarvikute müüjad toetavad kinkekaartidega tulevaste veinide valmimist. Ja Dansukkeri abiga saab üks finalist võimaluse valmistada Veinivillas oma esimene päris ametlik veinipartii.
 
 
Kuidas konkursil osaleda?
 
Pudeli minimaalne suurus on 0,5 l. Soovitame kasutada traditsioonilist veini- või šampusepudelit mahuga 0,75 l.
- Pudelil peab olema silt, millel on kirjas: 
1) Valmistamise aasta (aastanumber, mille päikese all viljad valmisid, mitte pudeldamise aasta).
2) Veini või siidri nimi, veini või siidrikoja, veinisarja vms nimi. Kohustuslik on märkida tooraine. Mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast. Võimalusel märkida toote kangus.
3) Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider.
- Igat konkursile esitatavat veini või siidrit peab olema kaks pudelit, mis peaksid olema pakitud pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu erinevat konkursil osalevat sama valmistaja veini või siidrit.
- Iga erineva veini või siidri (mitte pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni joogi ja selle valmistaja kohta (nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema sama nimi, mis pudelil.
- Konkursil osalemiseks on vaja pangaülekannet tõendavat dokumenti. Iga osalev vein (mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein või siider) maksab 12 eurot.

Ülekande andmed: OÜ Veinivilla, Swedbank a/a EE462200221049269209, selgitus: Konkurss, Nimi, 1 (2-n) veini osavõtt. Pangaülekannet tõendava dokumendi võib saata ka aadressil info@veinivilla.ee. Võistlema pääsevad ainult veinid ja siidrid, mille eest on tasutud osalustasu.


Veinid peavad kohale jõudma hiljemalt 31.mail. Pärast seda laekunud veine enam vastu ei võeta isegi siis, kui osalustasu on makstud.
 
Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: OÜ Veinivilla, nõudmiseni, Nõmme postkontor, Jaama 1, Tallinn, 11621

 

EVPL ja Veinivilla koduveinikonkursi 2019 tulemused

 EVPL ja Veinivilla koduveinikonkursil on selgunud võistluse võitjad.  Koduveinikonkursi 2019 võiduvein on Mustsõstra-õunavein, autor Airi Elb Pärnumaalt. Võitja peaauhind on veinitundja baaskursus Eesti Sommeljeede Erakoolilt.

 Teise koha võitis Kirsivein Urmas Rahuvarmilt Haapsalust. Teise koha autor saab Dansukkeri abi ja toetusega valmis kääritada oma esimese ametliku veinipartii Valgejõe Veinivillas.

 Kolmas koht läks Mustsõstra-aroonia veinile, autor Aave Priimets Tallinnast. Kolmanda koha omanik sai 300-eurose kinkekaardi veinitarvikuid müüvalt firmalt Cidermill. Väiksemad kinkekaardid said kõik finalistid.

Žürii kommentaare veinid kohta saate lugeda siit: Finaali tulemused

 

Koht   Finaali punktid      
1. S-18 4,6 Mustsõstra-õunavein 2018 Airi Elb Pärnu
2. L-4 4,45 Kirsivein 2018 Urmas Rahuvarm Haapsalu
3. S-9 4,4 Mustsõstar-aroonia 2016 Aave Priimets Tallinn
4. M-11 4,35 Põldmari jõhvikas 2016 Aave Priimets Tallinn
5.-6 S-7' 4,3 Valge Sõstra vein 2017 Katrin Ratt Tallinn
5.-6. Õ-15 4,3 Kangru Õun 2012 Janner Klaas Harjumaa
7. Õ-9 4,25 Õuna-karamelli 2018 Kadi Täht Võrumaa
8. Õ-10 4,05 Õun 2012 Riina Ratt Tallinn
9. S-17 3,9 Kuldsõstar 2018 Helena Kudre Võrumaa
10. Õ-12' 3,8 Õuna-ebaküdoonia 2018 Kadi Täht Võrumaa
11. SV-3 3,75 Weinpalu õunasiider humalaga 2018 Madis Einpalu Tallinn
12.-13 R-3 3,35 Aru Mõisa Rabarber 2018 Katrin Kull L-Virumaa
12.-13. S-4 3,35 Mustsõstravein 2018 Urmas Rahuvarm Haapsalu
14. SV-11 3,25 Talvenauding 2018 Roman Šarin Võrumaa
15. A-1 2,9 Aroonia Amarone 2018 Madis Einpalu tallinn
16. M-16 2,8 Vana Tark Lill 2017 Kristiina Remmel Võrumaa
17. S-2 2,6 Red Devil PORT  2016 Madis Eelmaa harjumaa
18. M-1 1,9 Kibuvitsavein   Koit Peters Viljandimaa

EVPL ja Veinivilla koduveinikonkursi finalistid:

EVPL ja Veinivilla koduveinikonkursil on selgunud võistluse finalistid. Seekord pääseb lõppvõistlusele 18 veini 14 autorilt,  4 autoril on finaalis 2 veini. Seekordse finaali teeb eriliseks see, et varasemal 8 korral  pole kunagi olnud võistlustules nii kõrgete keskmiste hinnetega veinid – pea kõik on üle-nelja-punktised.

 Kõige enam pääses seekord lõppvõistlusele sõstraveine, mis ei ole ka ime, sest mullu oli väga hea mustsõstrasaak.  Traditsiooniliselt on palju õunaveine – 4 pudelit, ja 2 siidrit. Muid marju on par-kolm, samuti jätkub rabarberiveinide osaluse kahanemine, mis on kummaline, sest tegelikult tehakse kodudes rabarberiveini väga palju.

 Hea meel on selle üle, et võistlema saadetakse veine, mis on enne jõudnud juba natuke aega keldris seista ja areneda – kaks veini tulid aastast 2012, mõlemad õunaveinid,  kolm veini aastast 2016, kaks veini 2017. Aastast.

 Kõige suurema üllatuse aga valmistasid seekord veinide kodukohad – esmakordselt on Võrumaalt mitte lihtsalt osalemas, vaid lausa finaalis tervelt 5 veini või siidrit!

 Päritolu:

 5 veini või siidrit Võrumaalt

 6 Tallinnast

 2 Haapsalust

 2 Harjumaalt

1 Viljandimaalt

1 Lääne-Virumaalt

 1 Pärnust

 Tooraine

 6 sõstraveini

 4 õunaveini

 3 marjaveini

 2 siidrit

1 aroonia, 1 rabarberi, 1 kirsivein

 Võitjad selguvad 29.juunil EVPLi festivalil Balti Jaama turu Õhtuväljakul. Auhinnad panevad välja Dansukker, Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon ja Cidermill.

 Finalistid:

 Õuna-karamelli vein      2018     Kadi Täht

 Õuna-ebaküdoonia vein 2018   Kadi Täht

 Talvenauding siider 2018 Veinimäe talu, Roman Šarin

 Kuldsõstar         2018     Helena Kudre

 Vana Tark Lill        2017     Kristiina Remmel

 Mustsõstar-aroonia     2016     Aave Priimets

 Põldmari jõhvikas        2016     Aave Priimets

 Aroonia Amarone         2018     Madis Einpalu

 Weinpalu õunasiider humalaga    2018     Madis Einpalu

 Õun      2012     Riina Ratt

 Valge Sõstra vein          2017     Katrin Ratt

 Kibuvitsavein            Koit Peters

 Kangru Õun      2012     Janner Klaas

 Red Devil PORT    2016     Madis Eelmaa

 Kirsivein        2018     Urmas Rahuvarm

 Mustsõstravein          2018     Urmas Rahuvarm

 Aru Mõisa Rabarber     2018     Katrin Kull

 Mustsõstra-õunavein    2018     Airi Elb

  

----------------

 

Eelvoorude ajad: 

21.05 Õunaveinid 24 tk, arooniaveinid 6 tk

28.05 Siider ja vahuvein 18 tk, mõdu + viinamari 3, Rabarberiveinid 10 tk

30.05 Luuvili 12 tk, marjad 18 tk

11.06 Sõstraveinid 17 tk

Hobitegijad saatsid veini- ja siidrikonkursi võistlustulle üle 100 joogi

Sel aastal võtab Eesti suurimal käsitööveini- ja siidrikonkursil omavahel mõõtu 108 võistlusjooki.  Kokku laekus konkurssile võistlustöid 47 hobitegijalt. Parimad selgitatakse välja nelja eelvooru käigus ning võitja kuulutatakse välja finaalis, mis toimub 29. juunil Eesti Väikepruulijate Festivalil.

Konkursi eestvedaja ja Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige Tiina Kuuler tunnustas, et veinide kõrval proovitakse kodus üha enam ka siidreid ja vahuveine teha - neid laekus konkursile kokku koguni 18. Samuti üllatas korraldajat, et viimastel aastatel eriti populaarseks saanud rabarberit asendasid tänavu mitmed teised koostisosad.

“Sarnaselt varasemale oli ka sel aastal kõige populaarsemaks koostisosaks õun - kokku saadeti konkursile 24 erinevat õunaveini. Eelmise aasta kuuma suve tõttu oli aroonia saak väiksem ja samuti polnud metsas palju pihlakat - seetõttu oli neid ka jookides tänavu vähem. Rabarber kui tooraine on aga praegu veini- ja siidri väiketootjate seas populaarne, kuid hobitegijad on selle vaimustuse juba paar aastat tagasi üle elanud ning asunud nüüd juba uute trendide otsinguile,” rääkis Kuuler.

Kui varasemalt on Kuuleri sõnul saadetud konkursile ka lillede ja köögiviljadega valmistatud jooke, siis tänavu eelistati lisaks õunetele hoopis marju. Nii laekus konkursile 18 erinevat metsmarjade ja vaarikate-maasikatega jooki ning 17 jooki eri värvi sõstardega. 12 erinevas joogis kasutati aga luuvilju.

Korraldaja üllatuseks ei olnudki Tallinna joogimeistrid seekord kõige agaramad. “Tänavu laekus kõige rohkem jooke konkursile hoopis Harjumaalt kaugemalt - mitte Tallinnast, nagu varasematel aastatel. Tõeliseks üllatajaks oli aga Võrumaa, kus veinimeistrid panid teele koguni 16 erinevat veini. Palju jooke saadeti konkursile ka Saare- ja Muhumaalt - kokku 10 erinevat tööd,” kirjeldas Kuuler ja lisas, et jooke saadeti veel ka Tartumaalt, Läänemaalt, Pärnumaalt, Viljandimaalt, Raplamaalt ja Valgamaalt.

Mai ja juuni jooksul toimuvad käsitööveini- ja siidrikonkursi eelvoorud, mille tulemusel selguvad parimad hobipruulijad. Konkursi võitjad kuulutatakse välja ja auhinnatakse Eesti Väikepruulijate Festivalil, 29. juunil Tallinnas Balti Jaama Turu Õhtuväljakul.

-------------------------------

Eesti Väikepruulijate Liit ja Veinivilla kuulutavad välja käsitööveini ja -siidri konkursi, et selgitada välja Eesti parimad veini- ja siidrimeistrid. Konkursile oodatakse nii käesoleva kui varasemate aastakäikude veine ja siidreid, mille hulgast selgitatakse välja parimad juuni lõpuks.

 

Kõigi konkursil osalevate koduste veinimeistrite võistlustööd peavad korraldajateni jõudma hiljemalt 21.aprilliks. Sel aastal on 2 uut kategooriat. Veini maitsest ja muudest omadustest sõltumatult hinnatakse sel aastal eraldi veinipudelil olevat silti. Teine uus kategooria ootab veine, mis on vanemad kui 5 aastat, ehk rahvakeeli "leitud minu vanaema keldrist". Käesolevaga teeme ka üleskutse külastada oma vanavanemaid ja sugulasi, ning otsida üles ammusest ajast keldrisse peidetud isetehtud puuvilja-ja marjaveinid ning saata need järgnevate juhiste abil Koduveinikonkursile 2019. Konkursil osalevad veinid jagatakse toorainepõhiselt erinevatesse klassidesse. 

 


Kuidas konkursil osaleda?

 

1. Pudeli suurus - soovitatavalt traditsiooniline 0,75l veini või vahuveinipudel.

 

2. Pudelite arv - vähemalt 2 x 0,75l pudelit või 3 x 0,5 l pudelit.

 

3. Pudelil  peab olema silt, millel kohustuslik info:

- Valmistamise aasta (aastanumber, millise päikese all viljad valmisid, mitte pudeldamise aasta)

- Veini või siidri nimi

- Veini/-siidrikoja või veinimeistri nimi

- Tooraine. Mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast

- Võimalusel märkida toote kangus

- Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider

 

4. Pakkimine - pudelid pakkida võimalikult põrutuskindlalt pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu erinevat konkursil osalevat sama valmistaja veini või siidrit. Soovitatav on pakkimiseks kasutada mullikilet või spetsiaalset veinipudeli pakkimiseks mõeldud kilet (vt Pakendikeskus).

 

5. Info paberil - Iga erineva veini või siidri (mitte pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni joogi enda ja selle valmistaja kohta (veinimeistri nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema osaleva veini või siidri nimi, mille kohta infot esitatakse. Soovi ja võimaluse korral võib lisada täpsema kirjelduse tooraine päritolu, partii suuruse ja veinivalmistamise eripärade kohta. Lisainfo on eriti oodatud vanemate kui 5 aastaste veinide puhul. 

 

6. Konkursil osalemiseks on vajalik pangaülekannet tõendav dokument. Iga osalev vein (mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein või siider) maksab 10 eurot

 

Ülekande andmed: OÜ Veinivilla  Swedbank a/a EE462200221049269209 

 

Selgitus: Koduveinikonkurss, meistri nimi, 1 (2-n) veini osavõtt. 

 

Pangaülekande võib saata ka aadressil info@veinivilla.ee. Võistlema pääsevad ainult veinid ja siidrid, mille eest on tasutud osalustasu!

 

7. Eelvoorus osalevad kõik korrektselt vormistatud veinid ja siidrid. Eelvoorudes, mis toimuvad aprillis ja mais, viiakse läbi pimedegustatsioon vastavalt pudelil ja ümbrikus leiduvale infole. Konkursi žüriisse kuuluvad nii veiniasjatundjad kui mitteprofessionaalid, kes valivad välja finaali pääsevad veinid ja siidrid.  Finaalvooru jõudmisest antakse igale veini- ja siidrimeistrile eraldi teada. Samuti saab iga veinimeister hiljem spetsiaalsest hindamiskeskkonnast lugeda žürii arvustusi oma veinide ja siidrite kohta. 

 

8. Võitjate väljakuulutamine ja autasustamine toimub 28. juunil Eesti Väikepruulijate Liidu festivalil Balti jaama õhtuväljakul, Tallinnas.

 

 

 

Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: 

OÜ Veinivilla, nõudmiseni 

Nõmme  Postkontor 

Jaama 1,  Tallinn, 11601 

 

 

Koduveinikonkursi toetajad:

Eesti Sommeljeede Erakool,

Cidermill,

Eesti Väikepruulijate Liit,

Siidrimaja.
Lisainfo:
Tiina Kuuler +372 5087222, info@veinivilla.ee

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------

Möödunud konkursside tulemustega saab tutvuda siin:


Koduveinikonkursi võitjad 2018

Esimest korda toimunud Eesti Väikepruulijate Festival pakkus võimalust tutvuda ligi 200 Eestis toodetud erineva käsitööõlle, -veini ja -siidriga ning õppida ka ise käsitööjookide valmistamist. Festivali raames kuulutati välja parimad käsitööõlle, -veini ja -siidri hobitegijad ning tõdeti, et mitmed neist teevad ametlikele tootjatele silmad ette.

Parima koduveini tiitli sai mulliga õunavein

Käsitööveini- ja -siidrikonkursi korraldaja, Valgejõe Veinivilla perenaise ning Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liikme Tiina Kuuleri sõnul hindas žürii tänavuse konkursi finaali jõudnud 19 töö igati kvaliteetseks. “Tõdesime, et kaheksandat korda toimuva konkursi tase on iga aastaga kasvanud,” rääkis Kuuler. Žürii esimees Sulev Lind kutsus aga ka kõiki teisi hobiveinimeistreid, kes pole seni julgenud konkursil osalema, tulevikus kindlasti oma veine võistlustulle tooma. “Siit saab ausat ja objektiivset tagasisidet,” innustas Lind hobitegijaid.

Kõige parema koduveini hobitegijaks kuulutati Ivar Porn Lääne-Virumaalt, kes sai kerge mulliga  õunaveini “Õuna secco 2014” eest auhinnaks veinitundja baaskursuse Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonilt. Teise koha vääriliseks hinnati Meelis Kask Tartumaalt veiniga “Pihlak 2014”, kellel avaneb nüüd võimalus Valgejõe Veinivillas koos Nordic Sugari abiga oma ametlik vein villida. Rahvažürii lemmikuks sai aga Janner Klaas Harjumaalt oma veiniga “Õunavein muskaatpähkliga”.

Kuuleri sõnul on konkursi võitjaks tunnistatud Ivar Porn juba mitu aastat oma erinevate veinidega finalistide sekka jõudnud, kuid pole seni veel tunnustust saanud. “Žürii hindas kõrgelt, et niivõrd tavapärasest toorainest nagu õun saab teha nii erakordset jooki. Hindajad olid harukordselt üksmeelsed, et just see ongi tänavune võiduvein,” selgitas Kuuler, kelle sõnul sai võidutöö ühtlasi ka eriauhinna Siidrimajalt. “Meelis Kase töö oli aga žüriiliikme ja veinisommeljee Arne Pajula sõnul muljetavaldav Eesti koduveini klassika uues kuues. Meelise näol on tegu andeka veinimeistriga, kes on juba kord varem konkursi võitnud ja ühel korral saavutanud kolmanda koha.”

 

EVPL ja Veinivilla koduveinikonkursi 2018 finalistid

 

 1. Õunavein muskaatpähkliga       2012     Janner Klaas      Harjumaa, Raasiku
 2. Paradiis2016     Riina Ratt           Tallinn
 3. Õuna secco       2014     Ivar Porn            Lääne-Virumaa
 4. Mustsõstar-mustikas    2017     Katrin Ratt Tallinn
 5. Karusmari          2017     Aave Priimets    Tallinn
 6. Rabarber           2016     Katrin Ratt         Tallinn
 7. Rabarberivein   2017     Eve Ventsel       Võrumaa
 8. Roosiaia kuninganna     2017     Silvi Pähn Tallinn
 9. Pärnaõievein    2017     Eve Ventsel       Võrumaa
 10. Põldmari mustsõstar     2017     Aave Priimets    Tallinn
 11. Marjapreili        2017 Marika Soots Valgamaa
 12. Madeira laadne              2017    Riina Ratt Tallinn
 13. Al Aroonia         2014     Silvi Pähn           Tallinn
 14. Vaarikas             2016     Katrin Ratt         Tallinn
 15. Aroonia põldmari          2017     Aave Priimets    Tallinn
 16. Pihlak   2014     Meelis Kask       Tartumaa Rannu
 17. Kirsivein Urmas Rahuvarm Läänemaa Haapsalu
 18. Vahuvein           2016     Riina Ratt           Tallinn
 19. Rabraberi siider             2017     Ivar Porn Lääne-Virumaa

 

 

Väikepruulijate Liit ootab konkursile parimaid koduveine ja siidreid


Eesti Väikepruulijate Liit ja Veinivilla kuulutavad välja käsitööveini ja -siidri konkursi, et selgitada välja Eesti parimad veini- ja siidrimeistrid. Konkursile oodatakse nii käesoleva kui varasemate aastakäikude veine ja siidreid, mille hulgast selgitatakse välja parimad juuli alguseks.

 Kõigi konkursil osalevate koduste pruulmeistrite võistlustööd peavad korraldajateni jõudma hiljemalt 21.aprilliks.


Käsitööveini konkursi väsimatu eestvedaja Tiina Kuuleri sõnul on konkursile saadetud veinide tase iga aastaga kasvanud. “Selliste suure hoolega valmistatud veinide konkursi eesmärk on parandada Eesti veinikultuuri ja meelde tuletada, et välismaistele viinamarjaveinidele ja siidritele on olemas väärikas alternatiiv,” selgitas Kuuler võistluse eesmärki. Eesti puuviljadest, marjadest, lilledest ja teistest kodulähedastest taimedest tehtud veinid ja siidrid leiavad üha enam tee ka Eestist väljapoole ja pälvivad kõrgeid rahvusvahelisi auhindu. “Mõne varasema aasta konkursi veini puhul on olnud päris kahju, et seda näiteks meie tipp-restoranidesse toidu kõrvale pakkumiseks ei jagu.”

Lisaks väikestele õllepruulikodadele on Eestis pead tõstnud ka mitu arvestatavat veini- ja siidritootjat, mistõttu selliselt konkursilt saadud enesekindlus võiks just kaasa aidata uute väikeettevõte loomisele. “Suuremalt unistades võiks ka Eestist saada veini- ja siidrikodade maa, mis oleks kindlasti atraktiivsed Eestit külastavatele turistidele ja aitaksid arendada maapiirkondade väikeettevõtlust,” ütles ka ise Valgejõe Veinivillas veine tootev Kuuler.

Kõigil veini- ja siidrimeistritel, kes võistlusel osaleda soovivad või rohkem infot otsivad, palub Eesti Väikepruulijate Liit endast teada anda aadressil info@evpl.ee.

Kuidas konkursil osaleda?

 1.Pudeli minimaalne suurus 0,5 l, soovitatavalt traditsiooniline veini või šampuse pudel.

 2.Pudelil  peab olema  silt. Sildil kohustuslikud:

 - Valmistamise aasta (aastanumber, mille päikese all viljad valmisid, mitte pudeldamise aasta).

 - Veini või siidri nimi, veini või siidrikoja, veinisarja vms. nimi. Kohustuslik on märkida tooraine, mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast. Võimalusel märkida toote kangus.

 - Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider

 3.Igat konkursile esitatavat veini või siidrit peab olema 2 pudelit, mis peaksid olema pakitud pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu erinevat konkursil osalevat sama valmistaja veini või siidrit.

 4.Iga erineva veini või siidri (mitte pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni joogi enda ja selle valmistaja kohta (nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema sama nimi, mis pudelil.

 5.Konkursil osalemiseks vajalik pangaülekannet tõendav dokument. Iga osalev vein (mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein või siider) maksab 10 eurot. Ülekande andmed: OÜ Veinivilla  Swedbank a/a EE462200221049269209 Selgitus: Konkurss, Nimi, 1 (2-n) veini osavõtt. Pangaülekande võib saata ka aadressil info@veinivilla.ee. Võistlema pääsevad ainult veinid ja siidrid, mille eest on tasutud osalustasu.

Eelvoorus osalevad kõik korrektselt vormistatud veinid ja siidrid. Eelvoorudes, mis toimuvad aprillis ja mais, viiakse läbi pimedegustatsioon vastavalt pudelil leiduvale infole. Konkursi žüriisse kuuluvad nii veiniasjatundjad kui mitteprofessionaalid, kes valivad välja finaali pääsenud veinid ja siidrid.  Finaalvooru jõudmisest antakse igale veini- ja siidrimeistrile eraldi teada. Samuti saab iga pruulmeister hiljem spetsiaalsest hindamiskeskkonnast lugeda žürii arvustusi oma veinide ja siidrite kohta. 
 

Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: 

 OÜ Veinivilla, nõudmiseni 

Nõmme  Postkontor 

Jaama 1,  Tallinn, 11621 

  

Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursi võitjad ja tulemused

 

3. juunil selgitati Haapsalu veinipäevadel juba seitsmendat korda välja Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursi aasta parim koduvein. Parimaks osutus Katrin Ratt, kellel see on juba teine kord võistlus võita. 

 

Finaali pääsenud veinimeistreid oli 14, veine kokku 17. Professionaalsetest veiniasjatundjatest koosnev žürii sai iga veini hindamisel jagada punkte ühest viieni, keskmine punktisumma andiski koha edetabelis.

Parimate Eesti koduveinide pingerida:

http://www.esensorics.com/veinivilla.html

Oma hinnangu koduveinidele andis ka veinifestivali külalistest koosnev rahvažürii, kelle lemmikuks osutus Elmer Truija vaarikavein.

 

 

Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursi finalistid

Uus hindamissüsteem

 

Sommeljeedest ning veiniasjatundjatest žürii tuli aprillikuus kolmel päeval kokku ning hindas eelvoorudes ära kõigepealt õunaveinid, luuviljalised ning siidrid ja vahuveinid. Seejärel hinnati ära rabarberist, lilledest ja muust ebatavalisest toor­ainest valmistatud veinid ning ka maasika-, vaarika- ja metsa­marjaveinid. Lõpuks maitsti sõstra-, tikri-, aroonia-, pihlaka- ja viinamarjaveine.

 

Sel aastal oli konkursi korralduses uuendusi veelgi. Esiteks see, et osalemine oli tasuline, ning teise uuendusena elektrooniline hindamissüsteem.

 

Osalemistasu eest sai iga veinimeister endale meili peale numbri, mille all tema vein võistles. Seda numbrit jälgides sai kohe pärast hindamisvooru näha, mida žürii on tema veinist arvanud, missugune oli punktisumma, kuidas see tundub võrreldes teiste sama klassi võistlejatega, samuti asjatundjate soovitusi ja kommen- taare.

 

Tiina Kuuleri sõnul oli tänavu küll konkursil veine vähem, kuid nende tase oli järjekordselt samm edasi võrreldes varase­matega.

 

Nagu paaril eelmiselgi konkursil, domineerisid kuivad ja poolkuivad veinid magusate ees ning finaaliveinid on maitsete puhtuse ja tasakaalu meistri­teosed.

 

Eesti parim koduvein selgitatakse finalistide vahel välja 3. juunil Haapsalus traditsioonilistel veinipäevadel.

 

Kirsivein (2016) – Pirja, Haapsalu
Kirss (2015) – Katrin Ratt, Tallinn
Viinamarjavein Trio (2014) – Riina Ratt, Tallinn
Maasika-rabarberi vahuvein Kihisev Rõõsa (2016) – Julia-Maria Linna, Harjumaa
Mustasõstravein väikse vaarikaga (2016) – Maris Kivistik, Võrumaa
Mustasõstra-, kirsi-, arooniavein Karu Pulm (2016) – Erkki Tamm, Harjumaa
Aroonia-õun (2014) – Ene Priimets, Haapsalu
Pihlakavein (2013) – Helle Timm, Saaremaa
Aroonia-, kuldreneti-, mustasõstra-, kirsilehtede vein Ruby II (2016) – Vaido Liivamägi, Harjumaa
Õunamahla ja hibiskuseõite vein Õun ja Õis (2016) – Katrin Paukson, Saaremaa
Jääsiider (2014) – Paul Sõrmus, Võrumaa
Õuna-põldmarjavein (2015) – Helle Timm, Saaremaa
Ebaküdooniavein Cia-Cio San (2015) – Silvi Pähn, Tallinn
Vaarikas (2013) – Riina Ratt, Tallinn
Jõhvika-mustikavein (2016) – Aave Priimets, Tallinn
Vaarikas (2016) – Elmer Truija, Võrumaa
Vaarikas (2015) – Katrin Ratt, Tallinn

 

Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkuri eelvoorude tulemused

 

http://www.esensorics.com/blog/veinivilla-veinide-hindamine-2017

25.aprillil hindas žürii sõstraveine, aroonia ja pihlaka veine ning viinamarjaveine. Kes pääses finaali, sellest anname õige pea teada.

 

20.aprillil hindas žürii rabarbreri, lillede ja muu ebatavalise tooraine veine ning maasika, vaarika ja metsamarjade veine.

17.aprillil hindas žürii siidreid ja vahuveine, õunaveine ja õunapõhjalisi veine ning luuviljalisi.

 

Oma tulemuste vaatamise õpetus: klikake lingile, avanenud leheküljel valige kõigepealt kategooria, mille tulemusi teada tahate, olles eelnevalt võtnud linnukese ära jaotuselt All. Seejärel valige alumisest rippmenüüst oma veini number, mis teile meiliga saadeti. Kui on küsimusi, küsige palun meilitsi info@veinivilla.ee.

 

 Kokkuvõte:

2017.aasta Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursil võistlevad pudelid on kõik tervetena Veinivillasse jõudnud, üle loetud ja võistlusnumbri külge saanud. Saabus täpselt 100 veini.

 

Esimest korda meie konkursi ajaloos ei olegi kõige arvukamalt osalejaid õunaveinide klassis, vaid hoopis sõstarde ja tikrite hulgas – 22 veini. Võrdselt 20 on nii õuna kui rabarberit ja ebatavalisemaid tooraineid, 10 ringis metsamarju, luuviljalisi ning arooniaid/pihlakaid. Eriliselt väärib esile tõstmist asjaolu, et tervelt 40% saabunud veinidest olid juba 2-5 aastat küpsenud, mitte verivärsked, äsja korgi alla saanud veinid.  See tõotab hindajatele palju huvitavaid maitseelamusi.

 

Erinevaid autoreid oli 42, aga nende päritolu oli seekord korraldajale suureks üllatuseks.  Mitu aastat on väga suur hulk veine tulnud Tallinnast ja Harjumaalt, Tartust ja Saaremaalt. Seekord küll juhib endiselt Harjumaa 26 veiniga, kuid Võrumaalt saadeti võistlema 14 veini –samapalju kui Tallinnast.  Kuhugi on tänavu kadunud Tartumaa veinimeistrid – sealmaalt tuli ainult 1 vein, nagu ka Valgamaalt ja Raplamaalt.

 

Ühe tooraine veinid on seekord selges vähemuses, enamikul on 2-3 komponenti – lisatud on sõstraid, mustikaid, pihlakaid. Kõige esimesena saabus võistlema seniolematu magus nõgesevein! Lilledest on kohal muidugi võilill, aga ka takeetes ja begoonia. Nende kõrval on viirupuu ja kuldsõstar juba lausa tavalised.  Päris mitu tuli jääsiidrit, millede autorid kinnitavad, et need on tehtud Kanada reeglite järgi.

 

Mis nende veinidega nüüd edasi saab?  17.aprillil hinnatakse eelvoorudes ära õunaveinid, luuviljalised ning siidrid ja vahuveinid.  20.aprillil on võistlustules Rabarber, lilled, ebatavaline tooraine ning maasikad, vaarikad ja metsamarjad. 26.aprillil maitstakse ära sõstrad, tikrid, arooniad, pihlakad ja viinamarjad.  Mainitud päevade pärastlõunaks ilmuvad Veinivilla kodulehele žürii hindamisprotokollid. Iga veinimeister sai omale meili peale numbrid, mille all tema vein võistleb. Seda numbrit jälgides saab näha, mida hindajad on tema veinist arvanud, missugune oli punktisumma, kuidas see tundub võrreldes teiste sama klassi võistlejatega ja palju muudki veel.

 

Missugused veinid pääsevad finaalüritusele 3.juunil Haapsalus, selgub pärast viimast eelvooru 26.aprillil. Pärast seda võivad need, kellele finaaliõnn seekord ei naerata ja kes tahtsid oma veine tagasi saada, neile Veinivillasse järele tulla. Veine hoitakse seal kuni jaanipäevani. 

 

 Algab konkursiveinide kogumine

 Eesti koduveinitegijatel on traditsiooniliselt algamas ärevad ajad, mis kestavad märtsist juuni alguseni, koduveinikonkursi finaalini. Kuulutame välja Maalehe ja Veinivilla konkursiveinide kogumise, mis algab käesolevast hetkest ja kestab kuni viimase märtsikuu päevani, 31.märtsini.

Tänavusel konkursil on palju uuendusi, mis loodetavasti kõik teenivad ühte eesmärki – parandavad Eesti veinikultuuri ja kogu alkoholikultuuri üldiselt.

  Et muuta meie konkurssi professionaalsemaks ja osavõtjatele rohkem kasu toovaks ürituseks, ei saa me paraku  enam vanamoodi jätakata ning kavas on mõningad muudatused.

  Muudame alates tänavusest aastast konkursil osalemise tasuliseks – iga osalev vein (st mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein, kohustuslik kolm pudelit kokku) maksab 10 eurot. Seega tuleb lisaks veinidele seekord kaasa panna ka pangaülekannet tõendav dokument. Ülekande andmed:

 OÜ Veinivilla  Swedbank a/a EE462200221049269209

 Selgitus: Konkurss, Nimi, 1 (2-6) veini osavõtt

 Võimalik on ka pangaülekande faili saatmine meilitsi info@veinivilla.ee, teemareale samasugune selgitus. Võistlema lastakse ainult need veinid, mille eest on osavõtutasu makstud.

  Selle eest vastu saab aga päris palju . Kuna korraldajad võtavad kasutusele veebipõhise hääletussüsteemi, siis tekivad nii punktisummad kui hindajate arvamused kohe otse veebi. Seega saab iga osaleja soovi korral kasvõi reaalajas jälgida kõiki kommentaare ja hinnanguid, mis tema veinile osaks saavad. Samuti näeb teiste veinide keskmisi punkte ja saab enda jaoks pildi selgemaks, kui edukas tema vein on võrreldes teiste võistlejatega.

  Soovituslikult võiks iga veinimeister ühes tooraineklassis osaleda mitte rohkem kui kahe veiniga, näiteks sõstraklassis ühe kuiva ja ühe magusa või poolmagusa veiniga, kuid mitte kahe sarnase, ütleme kahe kuiva veiniga. See on selleks, et osaleja ei võistleks ühe võistlusklassi sees iseendaga.

  Mitmel aastal on hindajad kohanud veinimeistri vale hinnangut oma veinile – sildil on kirjas „Kuiv vein“, aga tegelikult on ta hoopis magusapoolne, või vastupidi. Et veine aga hinnatakse kindlas järjekorras – kuivad enne, siis poolkuivad/poolmagusad ja lõpuks magusad veinid, siis võib juhtuda, et vein saab halvemad punktid, kuna hinnatakse vales kohas. Seepärast on ühe uuendusena vajalik lisaks kolmele tavamõõdus pudelile kaasa panna üks väike, kuni 200 ml kergelt avatav pudelike/purgike (näiteks apteegis müüdavad analüüside purgid)  sama veiniga. Selle abil paneme  eelvalikuga paika õige võistlemise järjekorra.

  Tingimused: 

 1. Pudeli minimaalne suurus 0,5 l, soovitatavalt traditsiooniline veinipudel, mitte plastikust limonaadipudel.
  2. Pudelil  peab olema  silt. Sildil kohustuslikud:
  2.1. Valmistamise aasta (see aastanumber, mille päikese all viljad valminud on, mitte pudeldamise aasta).
  2.2. Veini nimi, veinikoja, veinisarja vms nimi.   Kohustuslik on märkida tooraine, mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast. Võimalusel märkida ka veini kangus.
  2.3. Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider
  2.4. Pudelid peaksid olema pakitud pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu sama valmistaja veini.
  2.5. Iga erineva veini (mitte iga pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni veini enda ja veini valmistaja kohta (nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema sama veini nimi, mis pudelil. Ümbrikus olevale kaaskirjale märkige ka ära, kui tahate oma finaali mittejõudnud veinid hiljem tagasi saada, selleks tuleb neile pärast tulemuste teadasaamist ise Veinivillasse järele tulla.

 3.Iga esitatavat veini peab olema 3 pudelit – üks eelvooru ja üks finaali jaoks ning üks juhuks, kui eelmistega midagi peaks juhtuma. Lisaks väike kergelt avatav pudel eelvaliku jaoks.

4.Igalt autorilt võetakse vastu kuni 6 erinevat veini, mitte rohkem.

5. Kindlasti kaasa ka pangaülekannet tõendav dokument.                                         Eelvooru saavad kõik õigesti vormistatud veinid ja teostatakse pimedegustatsioon vastavalt veinipudelil leiduvale infole.  Eelvoorud toimuvad aprilli ja maikuu jooksul ning hindajateks on nii veiniasjatundjaid kui mitteprofessionaale. Eelvooru žürii valib välja finaali veinid, iga finalist saab sellekohase teate oma kontaktaadressile  ning finalistidest antakse ka Maalehe kaudu teada. Koduveinikonkursi finaal toimub tavapäraselt Haapsalu veinipäevadel.

 Kuidas saata? 

Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: 

 OÜ Veinivilla, nõudmiseni 

Nõmme  Postkontor 

Jaama 1,  Tallinn, 11621 

Tähelepanu, aadress on muutunud!!

 

Postkontoris pakki üle andes palun märkida, et tegu on pudelitega ja kergesti puruneva kaubaga. 

Veinid võib ka ise kohale tuua alates 13.märtsist Tallinna Veinivilla poodi Pääskülas Rännaku pst 16 esmapäevast reedeni kl 10-15. Siis ei ole veinide kapitaalne kinnipakkimine nii oluline. Muudel aegadel kui ülalmärgitu on veinide kohaletoomine ainult eelneval kokkuleppel telefonil 5087222 

Veine võtame vastu kuni 31.märtsil kl 15ni. Postipakid peavad olema saadetud hiljemalt 31.kuupäeva postitempliga.

 

Uus koduveinikonkurss tuleb teisiti!

Koduveinikonkurss tuleb järgmise aasta kevadel juba seitsmendat korda. Me oleme selle aja jooksul kõvasti kasvanud. Kui esimesel korral, 2011.aastal oli osalevaid veine 74, siis viimasel, tänavu kevadel toimunud konkursil juba 208.

Algusest peale on üks konkursi olulisemaid eesmärke olnud veinimeistrite kasvatamine ja harimine, andes tegijatele edasi professionaalsete veinihindajate  arvamusi ja soovitusi nende veinide kohta. 74 veini kohta žürii hindelehtedelt maha kirjutamine ja meiliga saatmine võttis küll aega, kuid oli siiski ühe inimese poolt tehtav. On selge, et rohkem kui kahesaja veini kirjelduste kirjutamiseks ja edastamiseks oleks vaja juba tervet meeskonda. Et muuta meie konkurssi professionaalsemaks ja osavõtjatele rohkem kasu toovaks ürituseks, muudame alates tänavusest aastast konkursil osalemise tasuliseks – iga osalev vein (st mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein, kohustuslik kolm pudelit kokku) maksab 10 eurot.

Selle eest vastu saab aga päris palju . Kuna korraldajad võtavad kasutusele veebipõhise hääletussüsteemi, siis tekivad nii punktisummad kui hindajate arvamused kohe otse veebi. Seega saab iga osaleja soovi korral kasvõi reaalajas jälgida kõiki kommentaare ja hinnanguid, mis tema veinile osaks saavad. Samuti näeb teiste veinide keskmisi punkte ja saab enda jaoks pildi selgemaks, kui edukas tema vein on võrreldes teiste võistlejatega. Hea veinimeister teeb sellest omad järeldused ja järgmisel korral veelgi parema veini.

Soovituslikult võiks iga veinimeister ühes tooraineklassis osaleda mitte rohkem kui kahe veiniga, näiteks sõstraklassis ühe kuiva ja ühe magusa või poolmagusa veiniga, kuid mitte kahe sarnase, ütleme kahe kuiva veiniga. Reegliks me seda ei tee, kuid parem oleks siiski oma veinide eelvalikud kodus koos sõprade või pereliikmete abiga ära teha ja alles seejärel võistlema saata.

Mitmel aastal on hindajad kohanud veinimeistri vale hinnangut oma veinile – sildil on kirjas „Kuiv vein“, aga tegelikult on ta hoopis magusapoolne, või vastupidi. Et veine aga hinnatakse kindlas järjekorras – kuivad enne, siis poolkuivad/poolmagusad ja lõpuks magusad veinid, siis võib juhtuda, et vein saab halvemad punktid, kuna hinnatakse vales kohas. Selle vältimiseks on jällegi soovituslik nõuanne: kes ei ole oma veini kuivuses/magususes sada protsenti kindel, võiks lisaks kolmele kohustuslikule pudelile kaasa panna ühe väikese, kergesti avatava pudelikese selle veini näidisega. Nii saame teha ilma võistlevaid pudeleid avamata juba eelvaliku ja panna veinid tegelikku õigesse maitsmise järjekorda.

Tänavu on olnud ebatavaline aasta – head on olnud nii marja- kui õunasaak, nii metsamarjad kui koduaia marjad. Korraldajana ootan tuleval aastal rohket  osavõttu kõigis marjaklassides. Kindlasti tuleb väga palju osalejaid  õunaveinide klassi, sest sellist õunauputust kui tänavu sügisel, ei ole mitmel aastal olnud. Võimalik, et ka pihlakaveinidele tuleb teha täiesti omaette võistlusklass.

 Samas pidage siiski meeles, et verivärsked, just käärimise lõpetanud veinid tahaksid enne  võistlustulle astumist siiki natuke kosuda ja puhata. 2016.aasta konkursil osales juba hulgaliselt  veine, mis olid vähemalt paar-kolm aastat vanad, ja täiesti selgelt olid nende punktid  kõrgemad kui noorematel veinidel.

Et harjutada juba kodus, mis tunne on olla žüriis hindaja, võiks iga veinitegija korra proovida koos seltskonnaga veini mekkides anda neile punkte sama süsteemiga :

5 erakordne

4,5 väljapaistev

4 suurepärane, väga hea

3,5 hea

3 üle keskmise

2,5 keskpärane

2 alla keskmise

1,5 nõrk

1 halb

Liitke punktid kokku ja arvutage välja keskmine hinne.  Hiljem võib võrrelda, kumb oli rangem hindaja, kas sõbrad või žürii.

Aga praegu on sinnani veel aega – veine hakkame koguma veebruaris ja lõpetame märtsi lõpus. Arvestage sellega juba ette, et kõik sildid ja korgid oleks selleks ajaks valmis, veinist endast rääkimata. Head veinisügist!

 

Zhürii hindamisprotokollid 2016:

Profižürii:


1. Dark Sky, poolmagus aroonia-sõstra vein, autor Vaido Liivamägi Harjumaalt 4.25
2. Vana tark lill, magus jõhvika-mustika vein, autor Kristina Remmel Võrumaalt 4.13
3. Veinihjyljes , poolkuiv, autor Marius Mets Tallinnast 4.13
4. Vaarika Kuld, poolkuiv kollase vaarika vein, autor Vahur Untera Tallinnast 4.13
5. Sügiskuld, kuiv ebaküdooniavein, autor Eve Ventsel Võrumaalt 4.04
6. Kirsi kirss, poolmagus kirsi-mustika vein, autor Madis Eelmaa Harjumaalt 4.04
7. Kangru Kuldne, poolmagus, autor Janner Klaas Harjumaal Raasiku vallast 4.00
8. OKV Viinamari, autor Katrin Ratt Tallinnast 3.96
9. Der Rosenkavalier, punase roosi-rabarberi poolkuiv vein, autor Silvi Pähn 3.79
10. Kaks  sõpra, rabarberi-maasika vein, autor Tarmo Nurmik Tallinnast 3.71
11. Kirsi-mammu, poolmagus kirsi-maasika vein, autor Tarmo Suss Harjumaalt Sakust 3.67
12. Kibuvitsavein, magus kibuvitsa-tšillikakao vein, autor Silva Tamsalu 3.63
13. OKV Punane sõstar, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast 3.60
14. Rabarberi vahuvein, autor Vahur Untera Tallinnast 3.58
15. Must leeder, poolmagus, autor Riina Ratt Tallinnast 3.54
16. JAT Viinamarjavein, autor Jaan Tätte Harjumaalt Viimsist 3.50
17. Aroonia, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt 3.29
18. Mustsõstar, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt 3.13
19. Pihlakas Granatnaja, poolkuiv kultuurpihlaka vein, autor Raili Hein Pärnumaalt 3.13
20. Mustsõstar, magus, autor Riina Ratt Tallinnast 2.88
21. MMM mustsõstravein , poolmagus, autor Madis Eelmaa Harjumaalt Valgejõelt 2.88
22. Valge Klaar, õunasiider, autor Ivar Porn Harjumaalt Pruunakõrvelt 2.79
23. OKV õun, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast 2.79
24. Kuldsõstar-sidrunväändik, magus, autor Helena Kudre Põlvamaalt Värskast 2.67

Võrdsete punktide korral sai parema koha enim kõrgemaid punkte kogunud vein.

Rahvažürii1. Kibuvitsavein, magus kibuvitsa-tšillikakao vein, autor Silva Tamsalu 4.1
2. Vana tark lill, magus jõhvika-mustika vein, autor Kristina Remmel Võrumaalt 4.05
3. OKV Viinamari, autor Katrin Ratt Tallinnast 4
4. Der Rosenkavalier, punase roosi-rabarberi poolkuiv vein, autor Silvi Pähn 3.9
5. Rabarberi vahuvein, autor Vahur Untera Tallinnast 3.9
6. Äkiline,  punane õuna-viinamarja vahuvein, autor Riina Ratt Tallinnast 3.9
7. Pihlakas Granatnaja, poolkuiv kultuurpihlaka vein, autor Raili Hein Pärnumaalt 3.8
8. JAT Viinamarjavein, autor Jaan Tätte Harjumaalt Viimsist 3.6
9. Dark Sky, poolmagus aroonia-sõstra vein, autor Vaido Liivamägi Harjumaalt 3.5
10. Vaarika Kuld, poolkuiv kollase vaarika vein, autor Vahur Untera Tallinnast 3.5
11. Mustsõstar, magus, autor Riina Ratt Tallinnast 3.5
12. Veinihjyljes , poolkuiv, autor Marius Mets Tallinnast 3.3
13. Kirsi kirss, poolmagus kirsi-mustika vein, autor Madis Eelmaa Harjumaalt 3.3
14. Valge Klaar, õunasiider, autor Ivar Porn Harjumaalt Pruunakõrvelt 3.2
15. Kaks  sõpra, rabarberi-maasika vein, autor Tarmo Nurmik Tallinnast 3.15
16. OKV Punane sõstar, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast 3.15
17. Kirsi-mammu, poolmagus kirsi-maasika vein, autor Tarmo Suss Harjumaalt Sakust 3.1
18. Must leeder, poolmagus, autor Riina Ratt Tallinnast 2.9
19. OKV õun, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast 2.8
20. Sügiskuld, kuiv ebaküdooniavein, autor Eve Ventsel Võrumaalt 2.75
21. Aroonia, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt 2.7
22. MMM mustsõstravein , poolmagus, autor Madis Eelmaa Harjumaalt Valgejõelt 2.45
23. Kuldsõstar-sidrunväändik, magus, autor Helena Kudre Põlvamaalt Värskast 2.45
24. Kangru Kuldne, poolmagus, autor Janner Klaas Harjumaal Raasiku vallast 2.3
25. Mustsõstar, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt 2.25


Riina Rati vahuvein ei kuulunud tegelikult hindamisele, vaid sai eriauhinna, seepärast ei kajastu tema tulemused profižürii hindamislehel. Rahvažürii võis punkte anda, kui soovi oli, kuid tulemust see ei mõjutanud.

 EESTI PARIM KODUVEINIMIESTER ON VAIDO LIIVAMÄGI

4. juunil Haapsalu veinipäevade raames toimunud koduveinikonkursil selgitati juba kuuendat korda välja aasta parim koduvein.

 Finaali pääsenud veinimeistreid oli 17, veine kokku 24. Professionaalsetest veiniasjatundjatest koosnev žürii sai iga veini hindamisel jagada punkte ühest viieni, keskmine punktisumma andiski koha edetabelis. Parimate Eesti koduveinide pingerida:

 1. Vaido Liivamägi aroonia-sõstra vein

2. Kristina Remmel jõhvika-mustika vein

3. Marius Mets õunavein sõstralehtedega

 Oma hinnangu koduveinidele andis ka veinifestivali külalistest koosnev rahvažürii, kelle lemmikuks osutus Silva Tamsalu kibuvitsa-tšillikakao vein.

Rocca al Mare Vabaõhumuuseumi eriauhinna sai Silvi Pähni roosi-rabarberi vein.

Tori-Jõesuu Siidri- ja Veinitalu ning Põltsamaa Felixi veinimeistri auhinna "Traditsiooniliste veinitegemise võtete Eestis eduka katsetamise eest" sai õuna-viinamarja vahuvein Riina Ratilt

 

Auhinnad

1 koht

 Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon võimaldab võitjale tasuta baaskursuse sommeljeede koolis

Dansukker 25 kg  suhkrukott

 Trükikoda Dwalin teeb võitjatele veinisilte 300 tk

Maalehe tellimus 1 aastaks

 

2 koht

 Dansukker 25 kg  suhkrukott

 Trükikoda Dwalin teeb võitjatele veinisilte 200 tk

 Maalehe tellimus 6 kuuks

 

3 koht

 

Dansukker 25 kg  suhkrukott

 Trükikoda Dwalin teeb võitjatele 100 veinisilti

 Maalehe tellimus 3 kuuks

 

Rahvažürii

 Eriauhind Põltsamaa Felixilt

Maalehe tellimus 1 kuuks

 

 Maalehe koduveinikonkurss toimus juba kuuendat kord. Tänavu laekus uue rekordina erakordselt suur hulk „võistlejaid” – kokku 204 veini (eelmisel aastal 163). Kõige rohkem saadeti konkursile rabarberi-, lille- ja teiste ebatavaliste toorainete veine (38) ning õuna- ja õunapõhiseid veine (36).

Sel aastal kasvas ka veinimeistrite arv, mis varem on püsinud stabiilselt 60 ringis, seekord oli tegijaid 75.

Veine saadeti konkursile pea igast maakonnast. Endiselt on kõige rohkem tegijaid Tallinnas ja Harjumaal, jõuliselt kasvatas oma osalevate veinide hulka Pärnumaa. Uueks tulijaks osutus Järvamaa, kust varasematel aastatel osalejaid ei ole olnud, kuid tänavu laekus sealt lausa 9 veini. Tartu- ja Põlvamaa panid välja 8 veini, mis on veidi vähem kui varasematel aastatel. Ühtegi veini ei tulnud tänavu Hiiumaalt, Valgamaalt ja Ida-Virumaalt.

Konkursi finalistid valitud!

2016.aasta Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursi finalistid selgitati välja pärast 6 päeva kestnud pingsaid eelvoorusid.  Osalejaid oli seekord rekordiliselt suur arv – 204 veini ning tänu sellele pääses ka finaali senisest rohkem võistlejaid – 25 v eini.

Eelvooru jaoks olid veinid jaotatud 8 võistlusgruppi: õun ja õunapõhised veinid, sõstrad-tikrid, arooniad-pihlakad, maasikas-vaarikas- metsamarjad, luuviljalised, rabarber-lilled-ebatraditsioonilised toormed, viinamarjad ning siidrid-vahuveinid.  Olenevalt võistlusklassis osalejate arvukusest pääses igast finaali 2-3 veini, samas sõstrast isegi 5, sest maksimumilähedaste punktidega veine oli tänavu lihtsalt nii palju.

Maalehe 25 koduveinikonkursi finaaliveinid 2016 on:

Õunaveinid:

Veinihjyljes , poolkuiv, autor Marius Mets Tallinnast

OKV õun, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast

Kangru Kuldne, poolmagus, autor Janner Klaas Harjumaal Raasiku vallast

Sõstrad-tikrid:

MMM mustsõstravein , poolmagus, autor Madis Eelmaa Harjumaalt Valgejõelt

Mustsõstar, magus, autor Riina Ratt Tallinnast

Mustsõstar, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt

OKV Punane sõstar, poolmagus, autor Katrin Ratt Tallinnast

Kuldsõstar-sidrunväändik, magus, autor Helena Kudre Põlvamaalt Värskast

Rabarber-lilled-ebatavalised:

Kaks  sõpra, rabarberi-maasika vein, autor Tarmo Nurmik Tallinnast

Sügiskuld, kuiv ebaküdooniavein, autor Eve Ventsel Võrumaalt

Kibuvitsavein, magus kibuvitsa-tšillikakao vein, autor Silva Tamsalu Pärnumaalt

Der Rosenkavalier, punase roosi-rabarberi poolkuiv vein, autor Silvi Pähn Tallinnast

Vaarikas-maasikas-metsamarjad:

Vana tark lill, magus jõhvika-mustika vein, autor Kristina Remmel Võrumaalt

Must leeder, poolmagus, autor Riina Ratt Tallinnast

Vaarika Kuld, poolkuiv kollase vaarika vein, autor Vahur Untera Tallinnast

Luuviljalised:

Kirsi-mammu, poolmagus kirsi-maasika vein, autor Tarmo Suss Harjumaalt Sakust

Kirsi kirss, poolmagus kirsi-mustika vein, autor Madis Eelmaa Harjumaalt Valgejõelt

Aroonia-pihlakas:

Aroonia, poolmagus, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt

Pihlakas Granatnaja, poolkuiv kultuurpihlaka vein, autor Raili Hein Pärnumaalt Allikukivilt

Dark Sky, poolmagus aroonia-sõstra vein, autor Vaido Liivamägi Harjumaalt Sauelt

Siider-vahuvein:

Äkiline,  punane õuna-viinamarja vahuvein, autor Riina Ratt Tallinnast

Valge Klaar, õunasiider, autor Ivar Porn Harjumaalt Pruunakõrvelt

Rabarberi vahuvein, autor Vahur Untera Tallinnast

Viinamari:

JAT Viinamarjavein, autor Jaan Tätte Harjumaalt Viimsist

OKV Viinamari, autor Katrin Ratt Tallinnast

 Nagu ikka, on finaali sattunud nii vanu tuttavaid tegijaid kui ka täiesti esmakordselt konkursil osalejaid. Kunagi varem ei ole lõppvõistlusele jõudnud nii palju eriilmelisi, erinevast toorainest tehtud veine.

Paremaid võistlejaid aitasid välja valida kogemustega sommeljeed, veiniajakirjanikud, restoranide toitlustusjuhid jne.  Veine hinnati 5 punkti süsteemis, arvutades välja keskmise summa.  Eelvoorude peale kokku kõrgeimad punktid saavutas Riina Rati ebatavaline punane viinamarja-õuna vahuvein 4,78 punktiga.  Järgmine oli Madis Eelmaa mustsõstravein 4,66 punktiga.  Samas ei ütle see lõppvõistluse tulemuste kohta veel mitte midagi, sest juuni alguseks võivad veinid veel edasi areneda, muutuda. Varasematest finaalidest on tuua ka näide, kus eelvoorude absoluutne favoriit läks pudelites uuesti käärima ja tuli lõppvõistlusel hoopiski diskvalifitseerida.

Tänavuse konkursi tegi eriliseks see, et varasemalt oluliselt rohkem oli saabunud veidi vanemaid veine, 2014.-2013. aasta saagist. Need veinid olid saanud rohkem aega küpsemiseks-arenemiseks ning head tulemused olidki kohe kõigile silma paista. Enim kõrgeid punkte jagasid hindajad viinamarja klassis – 30% kõigist osalenuist said üle 3 punkti, ning sõstra-tikri klassis 18% üle 4 punkti ja 34% üle 3 punkti. Veidi kahvatuma mulje jättis seekord hoopis tavapärane liider õunavein, kus üle 4 punkti sai kõigest 2 osalejat ehk 5,56%. Luuviljaliste klassis sai üle 4 punkti ainult 1 osaleja.

Heituma ei peaks ka keegi, kes võistlusprotokollidest oma veini kohta madalamaid punkte märkas – juba aasta pärast võib tema vein hoopis teisiti ja palju paremini maitsta. Selleks, et saada oma veini kohta täpsemaid kokkuvõtteid, on lihtsaim viis tulla Veinivilla poodi Rännaku pst 16 ja lugeda ise hindamisprotokolle. Kirjaliku arvustuse soovijatele püüame jõudumööda vastu tulla ja vähemalt nädala jooksul meili peale kokkuvõtte saata.

Välja valitud finalistid astuvad võistlustulle 4.juunil kl 12 Haapsalus Talumehe kõrtsis. Seekord alustavad samal ajal tööd 2 žüriid korraga, nii profi- kui rahvažürii. Viimasesse soovijatel palun eelnevalt ühendust võtta aadressil info@veinivilla.ee,   et omale koht lõppvõistluse hindajate seas kindlustada.

Osalejad, kes soovisid oma veine pärast võistlust tagasi saada, palun tuleg neile järele kindlasti enne jaanipäeva. Tulles hoidke meeles oma veinide võistlusnumbrid, nii on meil neid riiulistelt lihtsam üles leida.

Auhinnad on konkursile välja pannud Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon, Põltsamaa Felix, Dansukker, Viinitalo Melkko, trükikoda Dwalin, Eesti Vabaõhumuuseum,  Maaleht ja Veinivilla.

Kohtume 4.juunil Haapsalu veinipeol!

 Maasikas, vaarikas, metsamarjad

6:13 4
5:09 3,16
5:10 3,55
5:16 2,72
2:05 2,38
2:09 3,61
2:10 2,77
2:12 2,61
7:03 2,34
7:12 4
7:24 2,05
7:27 2
7:29 3,27
7:31 2,22
7:38 3,44
7:40 2,8
7:44 2,33
7:46 2,27
7:47 3,61
3:03 3,27
3:11 2,66
3:13 3,05
3:17 3,33
3:24 3,27
3:27 4,44
3:28 3,77
3:33 2,77
3:35 2,55
3:38 3,94
 
   

 Aroonia / pihlakas

6:01 3,21
6:02 3,71
6:18 3,5
6:21 2,64
2:11 2,14
2:15 2,85
7:02 4,35
7:05 2,41
7:10 3,42
7:13 2,85
7:14 3,71
7:21 1,71
7:22 2,78
7:23 2,64
7:25 3,35
7:33 2,92
7:34 0,9
7:35 3,35
7:36 2,92
7:45 2,47
7:48 1,71
3:12 2,07
3:32 2,71
3:20 2,28
 
   

 Viinamarjad

4:01 3
4:02 3,77
4:03 2,88
4:04 2,88
4:05 3
4:06 2,55
4:07 2,33
4:08 1,88
4:09 2,66
4:10 2,72
 
   

Luuviljalised

1:15 1,21
1:18 1,85
6:33 1,57
5:12 1,35
5:05 1
5:02 2,64
2:04 2,71
2:07 2,64
2:14 1,85
7:06 3,71
7:07 2,35
7:26 2.07
7:30 2,21
7:41 3,85
7:42 2,5
7:43 4,07
3:14 3,64
3:39 2,92
3:40 2,57
 
   

 

Siidrid ja vahuveinid

8:01 3,14
8:02 2,35
8:03 4,78
8:04 2,71
8:05 2,07
8:06 3,78
8:07 3
8:08 2,35
8:09 3,64
8:10 1,57
8:11 3,85
8:12 3,28
8:13 2,5
8:14 3,28
8:15 1,92
8:16 2,21
 
   

 Rabarber, lilled ja muud ebatavalised toorained

1:01 2,81
1:02 4,12
1:03 2
1:08 2,25
1:10 1,37
1:11 2
1:13 2,18
1:16 2,37
1:17 1,81
6:04 2,25
6:08 2,5
6:10 1,43
6:11 3
6:14 1,62
6:19 1,18
6:25 1,93
6:29 3,43
6:32 1,31
6:34 3,56
6:36 3,75
6:37 1,56
6:38 2,18
5:03 3,68
5:08 4,43
5:11 2,18
5:13 3,13
7:04 2,5
3:01 4,06
3:02 3,43
3:04 2,5
3:09 2,8
3:15 3
3:16 3,56
3:19 0,8
3:21 1,81
3:29 2,93
3:31 3,06
3:41 2,06
 
   

 

Sõstar ja sõstrapõhised veinid. Eelvooru protokoll

6:24 2,08
5:04 2,42
5:14 2,67
5:15 2,25
2:01 2,92
2:02 2,92
2:03 2,67
2:06 2,83
2:08 3
2:13 3,25
7:01 4,17
7:08 3,08
7:09 3,92
7:11 4
7:15 1,92
7:16 3,25
7:17 2,92
7:19 3,67
7:20 1,33
7:28 3,83
7:32 3,5
7:37 4,17
7:39 4,66
3:06 2,5
3:07 4,25
3:10 1,65
3:18 3,25
3:25 3,83
3:26 3,08
3:34 1,5
3:36 4
3:37 2,75
 

  Õun ja õunapõhised veinid. Eelvooru protokoll

 

1:04                           2.94
1:05                         3,39
1:06                         2,83
1:07                                         2,33
1:09                         1,94
1:12                       3,11
1:14                          3,17
6:03                     2,33
   6:05                    2,39
6:06                     3,78
6:07              1,94
6:09             1,50
6:12             2,39
6:15            2,28
6:16           1,56
6:17             1,06
6:20              2,78
6:22            3,5
6:23            4,44
6:26            2,94
6:27           2,89
6:28                           2,56
6:30             4
6:31             1,83
6:35            2,11
6:39           2,28
6:40           2,72
5:01          1,33
5:06           1,50
5:07            1,94
7:18            1
3:05            2,39
3:22           2,72
3:23          1,89
3:30            2,11
3:42           3,17

 

Tooge oma koduveinid konkursile!

Maalehe ja Veinivilla koduveinikonkursi 2016 veinide kogumine algab nüüd ja kestab kuni 31.märtsini (viimane saatmise kuupäev).

Viimastel aastatel oleme veine hinnanud järgmistes klassides: õunaveinid, sõstraveinid, muud marjad ja luuviljalised, lilled ja varred, viinamarjaveinid, vahuveinid. Võistlusklasse võib hindajate kogu ka ümber jaotada vastavalt sellele, missugusest toorainest veinidega võistlejad meid seekord õnnistavad. Olenevalt saagiaasta iseloomust on kord olnud juures näiteks  aroonia ja pihlaka klass, aga tänavu võibolla tuleb teha hoopis täiesti eraldi luuviljalised, sest mullu oli suurepärane kreegi-, alõtša- ja ploomiaasta.

Varasemate konkursside ajal on paljud minult küsinud, kas võib tuua ka vanemaid veine kui eelmise aasta omad. Vastus on alati: JAH, loomulikult. Oleks isegi soovitav, sest tegelikult läheb veini maitse aja jooksul ikka paremaks, verivärsked võivad tihtipeale hoopis viletsamalt maitseda ja autor asjatult hindajate peale solvuda. Kui koguneb piisav hulk soliidses eas veine, ei saa välistada, et küpsemaid veine hinnatakse eraldi ja verivärskeid eraldi. Mingil viimastest konkurssidest sain ma ühelt potentsiaalselt osalejalt kurjustada, miks me veinide kogumise nii vara ära lõpetame, tal ju vein alles käib. Lohutasin siis, et las see vein käärib, jõuab parem järgmisele konkursile ja teenib palju paremaid punkte. Ärge teiegi püüdke paaniliselt pudelisse sundida veini, kellel käärimine alles poole peal, laske tal rahulikult omas tempos valmida, ja alles siis pakkuge konkursile.

&l