Veinid

Veinivilla perenaine Tiina Kuuler tegeleb koduveini tegemisega 2005. aastast, mil esmakordselt jäi üle suurem kogus mahla. Mahlast veini saamiseks luges ta tol ajal kättesaadavaid raamatuid koduveinivalmistamisest, ning suure hulga saadud teadmiste ja omandatud kogemuse tõttu hakkasid tuttavad üha rohkem veiniteoga seotud nõu küsima.

Seejärel tegi Maalehe kirjastus ettepaneku kirjutada eestikeelne koduveiniaabits, mis sai teoks 2011. aastal. 2014. aastaks oli veinitegemine kasvanud nii suureks, et selleks oli vaja eraldi ruume, mistõttu pere otsis majapidamisi, mis sobiksid veini tootmiseks. Valituks osutus Valgejõel asuv endine metskonna maja, mis on piisavalt suur nii veini tegemiseks kui ka külaliste võõrustamiseks. Tänaseks päevaks väljub majast aastas 5000-7000 liitrit veini. Suurem osa toorainest ostetakse kokku Eesti marjakasvatajatelt järgides rangelt, et tegemist oleks puhta ning kodumaise marjasaagiga.

Natuke marju kasvab ka veinitalu territooriumil veiniaiale soodsates tingimustes ehk terroir'l. Nimelt asub aroonia ning rohelise sõstra põld Valgejõe vasakul kaldal, mis tähendab, et on päikselistel päevadel takistamatult kõige rohkem tunde päikese käes, sest jõgi on ida-lääne suunaline. Plaanis on jõe samale küljele rajada ka põhjamaisele kliimale sobivatest hübriidviinamarjasortidest istandus.

Valgejõe Veinivilla esindusvein, mida tänaseks on tehtud juba neljas partii, on õuna-ebaküdoonia vein nimega Valgejõe Valge.

 

Kust osta:

 

Kauplustest:

 

Valgejõe Veinivilla Harjumaal Kuusalu vallas Valgejõe külas

 

Tallinna ja Tartu Kaubamaja Toidumaailm

 

Käsitööõllede kauplus SIP Telliskivi loomelinnakus ja Tartus Aparaaditehases

 

Eesti Esindus Tallinnas, Viru tn 3

 

Väikse Roosa Õllepood Järve Selveris

 

Palmse mõis

Kaupmehe hulgilaos Tallinnas

 

 

 

 Restoranidest:

 

Leib, Resto ja Aed, Tallinn

 

Restoran Niguliste 6, Tallinn

 

Restoran Rataskaevu 16, Tallinn

 

Kolu kõrts Rocca al Mare Vabaõhumuuseumis, Tallinn

 

Seller, Tabasalu

 

Luscher ja Mathiesen joogikultuuri muuseum, Toompeal

 

Restoran Hõlm, Tartu (hotell Lydia)

GMP hotelli restoranis Otepääl  

 

 Nobelhart und Schmutzig Berliinis